Hogyan működik a hőszivattyú, mi a működési elve?
Hogyan működik a hőszivattyú, mi a működési elve?
Viszonylag sok szó esik arról, hogy a címben említett berendezés korunk egyik leggazdaságosabb fűtési-hűtési rendszere, ám a hőszivattyú működési elve sokak számára nem ismert. A technológiát már több háztartási berendezésben is alkalmazzuk (hűtőszekrény, szárítógép), de az ilyen nagy volumenű felhasználása csak nemrég terjedt el. Teljes családi vagy társasházak használati meleg vizét, illetve fűtését képes előállítani a rendszer, ami az alapos tervezési és kiépítési fázist követően akár 15 évig üzembiztosan működik.
Lássuk, akkor mi a hőszivattyú működési elve
A hőszivattyú általában egy osztott rendszer, ami egy kültéri és egy beltéri egységből áll. Kínálatunkban az osztott hőszivattyú készülékek mellett úgynevezett monoblokkosak is elérhetőek, amelyek csak kültéri egységgel bírnak. A kültéri egység a megújuló energiaforrásoktól vonja el a hőt, majd eljuttatja a beltéri egységhez. A továbbiakban ez kezeli a hőmérséklet-változást és gondoskodik az otthon melegéről, hűtéséről vagy a használati melegvíz-készletről.
Egy levegő-víz típusú készülék esetében a hőszivattyú összegyűjti a levegő energiáját. Ez egy csőrendszerben gyűlik, amiben fagyálló folyadék kering. A közeg mindig alacsonyabb hőmérsékletű, mint a környezeti hő, ezért képes hőfelvételre. Ez a legtöbb rendszernél mínusz 25℃-ig működik.
Második lépésben a hőmérsékletét meg kell emelnie, hogy fűteni lehessen vele. A kör ezen szakaszában a hőhordozó közeggel lép érintkezésbe az energia, ami nagyon alacsony hőmérsékleten képes elpárologni. A gőzt egy kompresszor sűríti össze, így forró gőz keletkezik, ami folytatja útját a különböző hőleadók felé. Átmelegszik a padló- vagy mennyezetfűtés, fürödhetsz vagy mosogathatsz. A hőhordozó közeg ezzel lehűl és újra folyékony halmazállapotúvá válik. Ilyenkor még nem képes újbóli hőfelvételre és a nyomása is magas.
A körforgás következő állomása az expanziós szelep, ami csökkenti ezt a nyomást. Ennek következtében a hőmérséklete is hirtelen lecsökken, így ismét alkalmas lesz hőfelvételre.
Mitől környezetbarát?
A hőszivattyú lényeges különbsége a hagyományos fűtési eljárásokkal szemben, hogy a hőenergia előállításához nem szükséges semmilyen anyag elégetése. A hűtőközeg elpárolgását és kondenzációját használja fel a kívánt hőmérséklet előállításához. Nem keletkezik égéstermék vagy szén-dioxid, ezáltal a környezetre nézve és a felhasználó szempontjából is biztonságosabb.
Van hátránya a hőszivattyús rendszernek?
Ahogy mondani szokták, minden éremnek két oldala van. Számolni kell ennek a gépészeti megoldásnak az összes tulajdonságával, nem csak a pozitívakkal, hogy valóban a megfelelőt tudd kiválasztani. Olvasd el a hőszivattyú telepítésével kapcsolatos cikkünket is, hogy átfogó képet kapj az eljárásról.
Ilyen például, hogy a levegő-víz típusú berendezések teljesítménye elmaradhat a megszokottól a téli időjárásnak köszönhetően. Ilyenkor érdemes egyéb rendszerrel kiegészíteni a fűtést, hogy a lakásban megmaradjon a kellemes hőérzet.
A víz-víz típusú hőszivattyú rendszer hatásfokát befolyásolja a víz minősége és mennyisége, valamint a szűrő állapota. Emiatt rendszeres karbantásra szorul, de ezt évente egyszer javasoljuk mindegyik változat esetében, hiszen ezzel biztosíthatod, hogy a beruházás valóban megtérüljön.
A hőszivattyú telepítése az ingatlan, illetve a környezetének a feltérképezésével kezdődik. Figyelembe kell venni az épület nagyságát, szigeteltségét, hányan lakják, milyen hőleadókkal rendelkezik. Ha korszerűsíteni szeretnéd a fűtési-hűtési rendszered, keress minket az elérhetőségeinken bizalommal, örömmel állunk a rendelkezésedre!