Fókuszban a monoblokk rendszerű hőszivattyú
Fókuszban a monoblokk rendszerű hőszivattyú
Korunk legmodernebb fűtési rendszerei a split és a monoblokk rendszerű hőszivattyú berendezések. Ebben a bejegyzésben a monoblokk változatokat mutatjuk be részletesebben. A készülék tökéletesen használható régi vagy új építésű ingatlanok energiatakarékos fűtésére, hűtésére. Már önmagában ezekért is érdemes elgondolkodni a korszerűtlen fűtési megoldás cseréjén, de ezenkívül még a használati meleg víz előállításáról is gondoskodik.
Milyen szempontok alapján válassz hőszivattyút?
Egy otthon fűtésére több megoldás is létezik. A gázkonvektor mellett a vegyes- vagy fatüzelésű kazán a leggyakoribb. Az utóbbi években gyarapodott a napelemes rendszerek telepítése, kiegészítésként az inverteres klímák használata.
A hőszivattyúk megjelenése nem teljesen új keletű, de széles körben, ilyen módon csak az utóbbi években terjedtek el. Vannak olyan helyzetek, amikor nem feltétlenül jó befektetés lecserélni a már meglévő, jól működő fűtési rendszert. Mindig fogalmazd meg pontosan az igényeidet, nézzük, mik szoktak lenni ezek lenni általában:
- Kisebb rezsiköltség
- Alacsony bekerülési költség
- Stabil meleg mínuszokban is
- Komfortosan hűvös lakás
- Fontos a klíma
A víz-levegő monoblokk hőszivattyú tulajdonságai
A víz-levegő típusú monoblokk hőszivattyú rendszer az egyik legkeresettebb itthon. A kiépítése kevésbé költséges, mint egy talajszondás változat esetében, és földtúrási munkálatok sem szükségesek hozzá. A telepítéséhez nem szükséges semmilyen engedély, és egy fűtésszerelő is el tudja végezni. Ez nagyban leegyszerűsíti és meggyorsítja a szerelést. Egyetlen készülék látja el a hűtés- fűtés- és a melegvíz-előállítást. Ennélfogva a karbantartás során is csak ezt az egy berendezést kell felülvizsgálni.
A rengeteg pozitívum mellett szót kell ejtenünk kevésbé jó tulajdonságairól is. Ennek a berendezésnek a vízköri része is a kültéri egységben van. Áramszünetkor vagy amikor tartósan röpködnek a mínuszok, fennáll az elfagyás lehetősége. Ennek megelőzése érdekében fagyállóval kell feltölteni a rendszert.
A fagyálló folyadéknak azonban nagyobb a sűrűsége és rosszabb hőátadó tulajdonsággal rendelkezik, mint a víz. Ezért vagy hőleadóval is ki kell egészíteni a rendszert vagy egy hőcserélőt is be kell építeni. Ismerkedj meg alaposabban a különböző hőszivattyús rendszerekkel korábbi bejegyzéseinkből.
Milyen hőleadó egységekkel hatékony a hőszivattyú?
Mindegyik hőszivattyús rendszerre igaz, hogy a hagyományos radiátorokkal nem igazán eredményesek. Ezért amikor ilyen készülék kiépítését tervezed, azt is számításba kell venni, hogy a legjobb eredményt a padló-, fal- vagy mennyezetfűtéssel lehet elérni. Szóba jöhetnek még ventilátoros radiátorok, azaz Fan Coil berendezések is, ám ezekből mindenképpen magas minőségűt érdemes választani a kisebb zajhatás és huzatérzet miatt.
A teljesítmény és az ingatlan kapcsolata
Mivel az épület adott, amibe a fűtési rendszert tervezed, ezért a hőszivattyú teljesítményét kell ennek tulajdonságaihoz igazítanod. Figyelembe kell venni a szobák számát, az ingatlan nagyságát. Fontos az épület hőszigetelése, illetve az is, hogy pontosan milyen funkcióra van a családnak igénye.
A megfelelő teljesítményű rendszer kiválasztásához kérd szakember segítségét. Ha kisebb gépet választasz a kelleténél, a kompresszor állandóan a maximumon fog dolgozni, ami nemcsak zajjal jár, de növeli a meghibásodás lehetőségét. Viszont a túlméretezett teljesítményű készülék sem szerencsés, hiszen magasabb lesz a fenntartásának a költsége.
Kérd a segítségünket a felméréssel kapcsolatban, hogy közösen megtaláljuk a számodra ideális hőszivattyú rendszert.