Miért fontos a klíma beltéri egység helyének tökéletes megválasztása?
Miért fontos a klíma beltéri egység helyének tökéletes megválasztása?
Ha nemcsak huzatot szeretnél érzékelni a légkondiból, hanem inkább élvezni a kellemes hűvöset az otthonodban, akkor körültekintően kell a klíma beltéri egység helyét kiválasztanod. A lakás adottságai nagymértékben befolyásolják, hogy milyen teljesítményű, típusú készülék lesz számodra alkalmas. Ezenkívül a beltéri elrendezés, vannak-e egymásból nyíló szobák, választófalak elhelyezkedése is meghatározza az optimális helyet a telepítésre.
A klíma beltéri egység helye
Az otthon tagoltságától függően akár több, kisebb teljesítményű eszközre is szükség lehet. A klímának ugyanis kell a tér, akkor fogod érezni igazán a hatékonyságát. Ritka, hogy egy lakásban minden helyiségben szükség lenne légkondira, de van rá példa. Mégis inkább az a jellemző, hogy a központi helyen szerelik fel a készüléket, ahol a család a legtöbb idejét tölti. Ilyen például a nappali, ami gyakran egy légtérben van a konyhával és az étkezővel.
Figyelembe kell venni a szoba enteriőrjét, hogy véletlenül se a kanapéra vagy az étkezőasztalra érkezzen a hideg levegő, hanem azok elé, esetleg mögé. Továbbá fontos a fűtőcsövek, áthidalók elhelyezkedése a falban, ezeket mindenképpen el kell kerülni a telepítéskor. Egy átlagos beltéri egység 80-90 cm hosszú és 25-30 cm magas. A mennyezettől legalább 15-20 cm távolságra kell felszerelni, így a működéshez, valamint a szerelési munkálatokhoz is jut elég hely.
A kültéri egység szerepe a beltéri egység szempontjából
Akár mono split, akár multi split klímákról beszélünk, a beltéri egység(ek)hez tartozik egy kültéri egység is. A két egység szorosan együttműködve tudja végezni a dolgát, amit egy összekötő vezeték biztosít. A vezeték hossza nemcsak a munkadíjat befolyásolja, hanem a klíma hatékonyságát is. Minél nagyobb a távolság a két berendezés között, annál nagyobb az esély, hogy a gravitáció segítségével távozó kondenzvíz nem tud megfelelően távozni. A kialakult pangó vízben pedig rövid idő elteltével megjelennek a baktériumok, gombák.
A túl nagy szintkülönbség is okozhat fennakadást a klíma működésében. Egyes gyártók szerint akár 10 méteres különbséggel is kiválóan teljesít a készülékük, a tapasztalatunk az, hogy hosszú távon ez nagy szerepet játszik a berendezés élettartamának csökkenésében. Ezért azt szoktuk javasolni, hogy a vezeték minél rövidebb legyen minél kevesebb kiszögeléssel, és a két egység szintkülönbsége között csak pár méter legyen.
Megfázás, ízületi problémák a klíma miatt
Gyakran hallani a “nyári megfázásról”, amit általában egy túlhűtött helyen lehet összeszedni. Lehet, hogy néhány percig jólesik a kánikulából egy 10-15 fokkal hűvösebb helyiségbe lépni, de huzamosabb időn át megbetegedéshez vezethet. A félreértések elkerülése végett: az esetek zömében nem arról van szó, hogy a klíma terjeszti a betegséget. Egyrészt vannak olyan készülékek, amelyek önmagukat sterilizálják, másrészt a légkondi tisztítása évente legalább ajánlott. Sokkal inkább arról, hogy indokolatlanul alacsony hőmérséklet lett beprogramozva.
Az emberi szervezet nehezen viseli a hőmérséklet-ingadozást. Gondolj bele, hogy az átmeneti hónapokban mennyire megviseli az embereket a hirtelen hőingadozás. Nem véletlen, hogy az elhalálozások és a szülések beindulásának száma is ilyenkor emelkedik. A túlhűtött helyiségek a megfázáson kívül szárítják a nyálkahártyát, rossz közérzetet, valamint ízületi betegségek kialakulását eredményezhetik.
Nézz szét webáruházunk inverteres klíma berendezései között, és ha elakadsz a választásnál, keress minket az elérhetőségeinken, örömmel segítünk.