Beszéljünk a klíma kültéri egység működéséről!
Talán még azok is, akik nem használnak légkondicionáló berendezést, bizonyára tudják, mi az a klíma kültéri egység, vagy legalábbis találkoztak már vele, még ha nem is azonosították, mi az. Elég végigpásztázni egy átlagos városi ház falát, hogy meglássuk ezeket a dobozszerű szerkezeteket az ablakok mellé, vagy éppen az erkélyekre, esetleg a tetőre szerelve.
A klímák és hőszivattyúk fontos részét képezik ezek a berendezések. Ha megnézel a webáruházunkban egy egyszerűbb terméket, például az MDV oldalfali monosplit klíma, látni fogod, hogy ez is egy beltéri és egy kültéri egységből áll, hiszen a levegő fűtéséhez, hűtéséhez, keringetéséhez a rendszer mindegyik elemére szükség van. Csak így lehetséges, hogy hőcsere jöhessen létre a külvilág és a hűteni, avagy fűteni kívánt belső légtér között.
Nézzünk bele egy pillanatra a külsőre unalmasnak tűnő dobozba, és az alábbiakban tekintsük át, milyen fontos alkatrészekből áll össze egy kültéri egység!
A klíma kültéri egység szíve a kompresszor
A klímák és hőszivattyúk között keresgélve nem találsz olyan terméket, melyet ne egy kompresszor működtetne. Mondhatjuk úgy is, hogyha a klíma egy élőlény lenne, akkor a kompresszor lenne a klíma rendszer szíve. Az általa létrehozott nyomás teszi lehetővé a hűtőközeg keringését a rendszerben, ugyanúgy pumpaként működik, mint egy valódi szív. Egyetlen kellemetlen mellékhatása, hogy kompresszor a hűtőközeg hőmérsékletét megemeli éppen a nyomás által, ezt a hőt pedig el kell vezetni, már ha hűtésre akarjuk éppen használni a készüléket.
A ventilátor és a hűtőközeg, hőcserélő
A klíma kültéri egységben található ventilátor a kompresszor által megnövelt hőt elvezeti, ez által segít a hő leadásában, közvetlenül csökkenti a hűtőközeg hőmérsékletét.
Na de mi is az a hűtőközeg? Ez egy összenyomott gáz, jellemzően freon, mely a kompresszorban áramlik, a nyomás, illetve a levegő hőjének hatására felmelegszik, aztán hőelvonással és keringéssel visszahűl. Ez felel a szoba levegőjének hőmérséklet-változásaiért, magyarán a hűtésért és a fűtésért.
A kültéri egységben található hőcserélő szintén rendkívül fontos eleme a hűtő-fűtő rendszereknek, hiszen ez hűti vagy éppen fűti a hűtőközeget. A klíma kültéri egység ezen eleme segít átadni a hőt a kültéri levegőnek (fűtés esetén átvenni a hőt a kültéri levegőtől), így a klímaegység a külső hőmérsékletnél hűvösebb, avagy melegebb levegőt képes kibocsátani a helyiségbe.
Kondenzációs csatorna, elektronikai vezérlés
A hőmérséklet-csökkenés hatására pára csapódik ki a levegőből, ez az úgynevezett kondenzvíz. A klíma kültéri egységben található kondenzációs csatorna összegyűjti a hőcserélő által kiválasztott kondenzvizet, és eltávolítja a rendszerből vagy a szabadba, vagy a csatornába a rendszerből kifelé vezető csőrendszeren keresztül.
Ha a kompresszor a klíma kültéri egység szíve, akkor az elektronika és vezérlés az agya. Az elektronikai komponensek és vezérlőegység felelősek a klíma rendszer működtetéséért, a beállításokért és a hőmérséklet szabályozásáért, ezek nélkül nem tudnánk szabályozni a beltéri levegő hőmérsékletét, tulajdonképpen a rendszernek ez az eleme az, amivel a távirányítón keresztül mi magunk is közvetlenül kommunikálunk.
Ha szeretnél értesülni újdonságainkról, akcióinkról, iratkozz fel hírlevelünkre!