Hőszivattyúkról..
A hőszivattyúk, a természetben megtalálható és ingyen elérhető energiát hasznosítják!
Ez a leggazdaságosabb, leghatékonyabb és legkörnyezettudatosabb fűtési illetve melegvíz-előállítási módszer napjainkban!!
Mi az a hőszivattyú?
„Hőszivattyú” - Ebben a formában ma a legtöbben a levegő-víz hőszivattyúkat említik, ez a legelterjedtebb hőszivattyú fajta, a klímaként emlegetett levegő-levegő hőszivattyú mellett. Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy a készüléknek van egy kültéri egysége, ami a kinti levegőtől vonja el a hőt és azt szállítja (szivattyúzza) a beltéri egységhez, hogy ott ezt a hőt átadja a víznek. Persze ez a folyamat fordítva is működik, tehát a megfelelő készülékekkel, megfelelő gépészeti kivitelezés mellett, nem csak fűteni, hanem akár hűteni is lehet.
Mire jó a hőszivattyú?
A mai hőszivattyúk rendkívül gazdaságos megoldást jelentenek otthonunk fűtésére, hűtésére és használati melegvíz előállítására. Magas hatékonyságának köszönhetően az újépítésű ingatlanok legtöbbjébe hőszivattyús fűtésrendszer kerül kialakításra. Emellett számtalan előnnyel jár a hőszivattyús rendszer más fűtési alternatívákkal szemben:
- A hőszivattyú telepítése mindössze néhány napot vesz igénybe
- A készülékek hosszú élettartammal rendelkeznek,
- A hőszivattyú karbantartási igénye minimális
- Mivel elektromos fűtésről van szó, fogyasztása mégis nagyon kedvező, akár napelemről (ingyen) vagy H-tarifás merőről (okt. 15-ápr. 15 között féláron) üzemeltethetőek a hőszivattyúk
- Hőszivattyú esetén nincs füst, károsanyag kibocsátás vagy szénmonoxid
- Akár hűteni is lehet a készülékkel (felülethűtés vagy fancoil)
- Meglévő gázkazán kiváltására is alkalmas
Mit jelent, hogy víz-víz, levegő-levegő és levegő-víz hőszivattyú?
A levegő-víz hőszivattyú azt jelenti, hogy a készülék (kültéri egysége) a levegőből nyeri a hőenergiát és azt víz melegítésére használja.
A levegő-levegő hőszivattyú (köznyelven hagyományos split klíma) kültéri egysége a levegőből nyeri a hőenergiát és levegő formájában adja le a hőenergiát a beltéri egységen keresztül.
A víz-víz hőszivattyú pedig olyan rendszer, ahol a hőenergiát vízzel töltött hőcserélőn keresztül nyeri ki a készülék a talajból vagy kútból.
Miért a levegő-víz hőszivattyúkat részesítjük előnyben?
Ha fűtésről van szó, akkor a levegő-víz hőszivattyúkat részesítjük előnyben. Ennek oka, hogy egy padlófűtéses rendszerrel és/vagy alacsony hőmérsékletű radiátorokkal teljesen halk, komfortos fűtésrendszert tudunk kialakítani otthonunkban.
Hova, milyen körülmények között telepíthető a hőszivattyú?
A hőszivattyúban az a legjobb, hogy szinte bárhova lehet telepíteni. Nincs égés, nincs kémény, nincs szénmonoxid, nincs szükség gázra, akár a legfurább körülmények között is kiváló fűtésrendszer alakítható ki ennek köszönhetően. Mindössze a kültéri és beltéri egységek elhelyezéséhez van szükség egy kevés helyre.
Tökéletes megoldás lehet ha:
- Szeretné gazdaságosabbá tenni otthona fűtését
- Eddig gázzal fűtött és korszerűsítés lenne szükséges
- Szeretné megkímélni magát a gázbevezetés költségeitől és hosszas ügyintézésétől
- A legkorszerűbb, környezetbarát fűtési megoldást keresi
Használati melegvíz előállítás hőszivattyúval (HMV)?
A hőszivattyúk fűtés mellett alkalmasak használati melegvíz (továbbiakban HMV) előállításra is. Léteznek olyan hőszivattyúk amik a beltéri egységbe beépített HMV tartállyal rendelkeznek (kompakt) és olyanok is amik nem. Ha HMV előállításra is szeretné használni a készüléket érdemes megfontolni, hogy kompakt vagy hagyományos készüléket választ otthonába. A kompakt készülék előnye, hogy minden hidraulikus elemet tartalmaz a beltéri egység, míg a külső HMV tartály esetén szükség lesz még jónéhány gépészeti elemre. A beépített tartály főleg akkor jön jól, ha kicsi hely van a gépészetnek. Jellemzően 180-230-280 literes tartályokkal kaphatóak a kompakt berendezések, amit nagyon ügyesen helyeznek el a gyártók a burkolat alatt, nem igazán marad hely a beltéri egységben kihasználatlanul.
Mitől megújuló energia a hőszivattyús fűtés?
Levegő-víz hőszivattyú esetében a megújuló energia a környezeti hőmérséklet (kinti levegő hőmérséklete). A hőszivattyús működési elvnek köszönhetően a hőszivattyú kültéri egységétől a berendezés a beltéri egységbe szivattyúzza a hőenergiát. Mivel a berendezések többszörös hőelvonásra képesek, ezért lehetséges, hogy akár mínusz fokokban is hőt tudnak nyerni a környezetből és akár 60°C-70°C-os vizet is elő tudnak állítani ebből az energiából.
Egységek elhelyezése, zaj és kondenzáció
Levegő-víz hőszivattyú esetén a kültéri egység mérete teljesítménytől függően változik. Jellemzően a 8 kW készülékek még egy ventilátorral, a nagyobbak már 2 ventilátorral kerülnek gyártásra. A kisebb kültérik ugyan úgy néznek ki, mint egy lakossági klíma kültéri egysége.
Zajszint tekintetében a kültéri egységek nem igazán mondhatóak hangosnak, de a legtöbb gyártó 60dB(a) körüli értékeket közöl. Ez javarészt a légszállítás hangjának tudható be, illetve ha a készülék nagy terhelésen dolgozik, akkor a kompresszor búgását is lehet hallani. Érdemes az adattáblákat áttanulmányozni vagy a kivitelező véleményét kikérni az adott készülékről. A beltéri egység gyakorlatilag zaj nélkül üzemel.
Változó környezeti hőmérséklet – megbízható fűtés a hideg téli napokon is
A hőszivattyús fűtésrendszerek legfontosabb tulajdonsága a kiemelkedő hatékonyság. Akár gázfűtéshez vagy elektromos fűtőtestekhez hasonlítjuk, sokkal gazdaságosabban üzemelnek a hőszivattyúk a megújuló hőenergiának és a kedvező tarifáknak köszönhetően.
Jellemzően 2-3-6-9 kW rásegítőfűtést lehet a hőszivattyúkban bekötni, persze a 9 kW már igényli a 3 fázist.