Tényleg a hőszivattyús fűtés a legjobb megoldás?
Tényleg a hőszivattyús fűtés a legjobb megoldás?
Egyre többet hallani a hőszivattyús fűtésről és annak energiahatékonyságáról. Az újonnan épülő családi házak körében szinte alapvető, hogy korszerű, ám hatékony fűtési rendszerrel lássák el. A hőszivattyú azonban ennél még sokkal többre hivatott. Akár a melegvíz-ellátást is biztosítja, vagy éppen a medence vizét, de a nyári melegben klímaként is funkcionál. Bár korszerű, gazdaságos, nem minden ház esetében alkalmazható bármelyik formája.
Mi az a hőszivattyú?
Működése egyszerű: a földből, levegőből vagy vízből elvont energiát hasznosítja. Mivel ezek mindig a rendelkezésünkre állnak és a természetben megtalálhatók, a hőszivattyús fűtés egyfajta zöldenergia. A módszer nem új keletű, hiszen a hűtőszekrény is ezen az elven működik, csak ebben a formában újdonság. Ha jól választod meg az ingatlanodhoz a hőszivattyú teljesítményét és a hozzá kapcsolódó hőleadó berendezéseket, akkor télen, a legnagyobb mínuszokban is stabilan 22-24 fokos nappaliban ülhetsz, és ezzel még nem is használtad ki a teljes kapacitását. Ismerd meg, milyen készülékek állnak rendelkezésedre, ha hőszivattyús fűtési rendszert szeretnél otthonodba.
Miért érdemes hőszivattyús fűtésre váltani?
- Természetes energiát használ fel
- Nincs károsanyag-kibocsátás, sem égéstermék
- Ennélfogva biztonságos is: nem kell tartani szén-monoxid mérgezéstől vagy robbanástól
- Növeli az ingatlan értékét
- Működése szinte észrevétlen. Beltérben nem hallható zaj és nem érzékelhető légmozgás
- Kevésbé leszel a szolgáltatóknak kiszolgáltatva
- Állami támogatás is igényelhető a kiépítésére
Levegő-víz hőszivattyú
Ebben az esetben a levegőből nyert energiával a vizet melegíti fel a rendszer. Nagyon népszerű, mert a drága eljárások között még az olcsóbbak közé sorolható. Önmagában azonban a hazai körülmények között kevés, gyakran napelemes rendszerek kiegészítéseként alkalmazzák. Olvasd el, hogy miért a levegő-víz hőszivattyú rendszereket tartjuk a legelőnyösebbnek.
Levegő-levegő
Ezt a típust hőszivattyús klímának is nevezik, mivel a levegőből vonja el az energiát, amit levegőnek ad tovább. Fűtés kiegészítésként vagy az átmeneti időszakokban kifejezetten kapóra jön, de a beltéri hőmérsékletet nemcsak növelni, hanem csökkenteni is képes. Gyorsan és egyszerűen telepíthető. Működési elvéből adódóan a levegő mindig mozgásban van valamilyen irányban. Emiatt halk zúgást lehet hallani, valamint némi huzat is keletkezik.
Hőszivattyús fűtés víz-víz rendszerrel
Ez az egyik legstabilabb megoldás, ráadásul kétféleképpen kivitelezhető. Vízkivétellel és vízkivétel nélkül. Ha nincsen állandó vízmennyiséget biztosító kutad, akkor az utóbbi variáció jöhet szóba. Ilyenkor a talaj vagy az abban található felszíni vizek energiáját hasznosítja. Kiépítése nagyobb fejtörést okozhat, mint a korábban ismertetett rendszereké, hiszen szükség van szabad földterületre hozzá. Itthon a jogszabályok és a víz keménysége miatt alaposan át kell gondolni, hogy alkalmas-e az ingatlan a befogadására.
Talajkollektorral a melegért
A talaj felső rétegének hőenergiáját hasznosítja. Ehhez bizony komoly földmunkára és sok helyre van szükség. Megközelítőleg egy 100 négyzetméteres ingatlan talajkollektoros fűtési rendszeréhez 300 négyzetméternyi telekre van szükség. Ez a munka akár utólag is elvégezhető, ha a költségek nem számítanak. Azt is figyelembe kell venni, hogy a földben fekvő csövek közelében sem fa nem ültethető, sem építkezés nem történhet.
Böngészd át a kínálatunkat, de ha még maradtak kérdéseid, keress minket az elérhetőségeinken, segítünk megtalálni a legjobb megoldást.